Zubní implantáty

Co jsou zubní implantáty?

Zubní implantáty jsou náhrady chybějících zubů, které jsou upevněné přímo v čelisti. Jsou vyrobeny z titanu a mají tvar drobného šroubku na který je připevněna zubní korunka.

Kdy se používají zubní implantáty ?

Zubní implantáty mají dvojí využití:

1) náhrada ztraceného zubu bez nutnosti broušení okolních zubů

2) možnost nahrazení snímatelné protézy pevným můstkem.


Jaký typ zubních implantátu používáme? Nesprávná je představa, že pro úspěšnou implantaci je zásadní typ implantátu. V dnešní době moderních technologií jeden výrobce kopíruje od druhého, implantáty si jsou tedy velice podobné. Totéž platí při porovnávání českých a zahraničních implantátů. Nicméně, nencháváme nic náhodě a používáme léty osvědčené jihokorejské implantáty (se kterými pracuje již více než 250 českých zubařu) na doporučení špiček českých implantologů např. doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc. z kliniky Asklepion.

Jak se zubní implantát zavádí?

Zavedení implantátu se nemusíte obávat. Provádí se na klasickém zubařském křesle v lokální anestezii, zcela bezbolestně. Zavedení jednoho implantátu trvá přibližně 30 minut. Po zákroku odcházíte domů. Extrakce zubu smile emoticon jeho vytažení) je mnohdy mnohem komplikovanější výkon.

Jak dlouho se implantát vhojuje?

Implantát necháváme vhojovat zpravidla 4 měsíce, podle situace, která je velice individuální. Vhojování může trvat až 9 měsiců při komplikovaných situacích. Během této doby není v ústech vidět. Vhojovací období slouží k tomu, aby se implantát s kostí pevně spojil. Potom vytvoříme ve sliznici drobné okénko a jím k implantátu připojíme malý titanový váleček, který již vyčnívá do úst. Za dva týdny jej vyměníme za definitivní titanový pilíř a na něj Vám zhotovíme zubní korunku.

Co když v čelisti není dostatek kosti?

Aby implantát mohl dlouhodobě a spolehlivě fungovat, musí být pevně zakotven v kosti. Často se však stává, že po ztrátě zubů je nabídka kosti natolik zmenšená, že implantace není možná. I tyto situace však není ztracená a dokážeme ji řešit v kombinací s postupy doplňující kostní hmotu. Některé jsou pro pacienta zcela nenáročné a provádějí se současně se zavedením implantátu, jiné vyžadují zvláštní chirurgický zákrok.

Jak se o implantát pečuje?

Základem je dokonalá a trvale prováděná ústní hygiena. Podle pokynů lékaře a ústní hygienistky je třeba zuby a implantáty velmi důkladně čistit pomocí zubního kartáčku, mezizubního kartáčku nebo zubní nitě tak, aby dásně nebyly zanícené. V opačném případě se implantát může z organismu vyloučit.

Jaká je životnost implantátu?

Praxe ukazuje, že po deseti letech zůstává v dolní čelisti v perfektním stavu přibližně 95 % implantátů a v horní čelisti okolo 90 % implantátů. Teoreticky může platit, že životnost implantátů omezená není. Rizikovým faktorem je kouření více než 10ti cigaret denně.

Co ovlivňuje úspěch implantátu ?

Základem pro úspěšné a dlouhodobé fungování implantátu je zejména:

1) jeho dobré vhojení
2) dostatečně kvalitní kost
3) dobrá kvalita dásní v okolí implantátu
4) dobrá pravidelná hygiena